Μαθητές και μαθήτριες της Στ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Περαίας θα συμμετάσχουν στο 15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής, που θα διεξαχθεί στις 25 – 28 Απριλίου 2023 στο Συνεδριακό Κέντρο «Ν. Οικονόμου» ΝΟΗΣΙΣ – Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας. Το Συνέδριο τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και διοργανώνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, το Ίδρυμα «Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας» ΝΟΗΣΙΣ και το Ελληνικό Μουσείο Τεχνολογίας, με θεματικούς άξονες: «Εφαρμογές για υπολογιστές, έξυπνες συσκευές και Διαδίκτυο-Εκπαιδευτική Ρομποτική».